Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 37 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 523
دیروز  ------------------دیروز ------------------1879
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 7842

بازگشت به آغوش جامعه در مرکز نگهداری معتادان انگشت نما

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

اقدام مدیریت ارشد آذربایجان شرقی در ایجاد مرکز ویژه نگهداری معتادان انگشت نما موسوم به 'ماده 16' گام مهی در راستای زیباسازی اجتماعی چهره تبریز و تلاش برای بازگشت این افراد به آغوش جامعه است.

اهمیت تلاش برای راه اندازی مرکز ماده 16 در تبریز زمانی آشکار می شود که بدانیم بنا بر آمار منتشر شده بخش عمده ای از سرقت ها در این کلان شهر توسط معتادان انگشت نما(متجاهر) صورت می گیرد و ایجاد این مرکز گام ارزشمندی برای کاستن از این پدیده شوم اجتماعی است.

کارشناسان مسائل اجتماعی می گویند ایجاد مرکز ماده 16 علاوه بر ساماندهی معتادان انگشت نما در زیر یک سقف با متولی مشخص، از منظر زیباسازی چهره شهری، ارتقای سطح امنیت شهر و شهروندان و تلاش برای بازگردان این قشر آسیب دیده به آغوش جامعه نیز مفید است.

از این منظر، ایجاد مرکز ماده 16 در تبریز مامنی برای معتادان انگشت نما و نیز مرکزی برای مسئولان امر برای مدیریت اعتیاد به عنوان یک پدیده اجتماعی است که می تواند این کلان شهر را که در سطح کشور به عنوان 'شهر بدون گدا' شناخته می شود، از لحاظ نداشتن معتاد متجاهر در سطح شهر نیز در مقیاس کشوری برجسته کند.

نگاهی به روند راه اندازی مرکز ماده 16 نشان می دهد که تاسیس این مرکز از اولویت های مدیریت ارشد آذربایجان شرقی در دولت یازدهم بوده و شخص استاندار پیگیر ایجاد فضای مناسبی برای معتادان متجاهر در تبریز به عنوان مرکز و قلب تپنده استان بوده است.

با این نگاه بود که اسماعیل جبارزاده در نخستین جلسه شورای مبارزه با مواد مخدر استان در فروردین ماه امسال با بیان اینکه در سال ۹۳ و با همکاری تمامی دستگاه های ذیربط در موضوع مواد مخدر، موفقیت های بسیار خوبی برای استان به دست آوردیم، ضرب الاجل 10 روزه ای را برای افتتاح مرکز نگهداری معتادان انگشت نما(متجاهر) تعیین کرد.

جبارزاده با اشاره به اجرای موفق طرح جمع آوری معتادان متجاهر در سال 1393 گفت: بر اساس گزارش نیروی انتظامی و دستگاه قضایی، میزان جرایم در مدت زمان نگهداری معتادان در مرکز ماده 16 که از 15اسفند 93 تا 15 فروردین 94 ادامه داشت، به صورت بسیار چشمگیری کاهش یافت.

تامل در سیاست های اجتماعی مدیریت ارشد استان بیانگر آن است که تشدید مبارزه با مواد مخدر به عنوان علت بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی و اخلاقی از رویکرد های اصلی اداره آذربایجان شرقی در دولت تدبیر و امید است.

بررسی های خبرنگار ایرنا نشان می دهد که پیگیری های شخص استاندار آذربابجان شرقی برای تسریع در راه اندازی مرکز ماده 16 در تبریز موجب شد این طرح مهم اجتماعی در زمینی به وسعت حدود 4 هکتار با 44 میلیارد ریال اعتبار با حضور عبدالرحمان فضلی رحمانی، وزیر کشور بیست و نهم مرداد ماه امسال افتتاح شود.

ظرفیت اولیه مرکز نگهداری و درمان معتادان انگشت نمای تبریز 600 نفر است و تمامی امکانات لازم برای ساکنان این مکان ویژه از جمله 100 حلقه سرویس بهداشتی و حمام متناسب با استانداردهای ماده 16 پیش بینی شده است.

البته بنا بر برنامه ریزی های صورت گفته قرار است ظرفیت این مرکز به یک هزار نفر افزایش یابد.

یادآوری این نکته نیز ضروری است که آذربایجان شرقی با افزون بر سه میلیون و 800 هزار نفر جمعیت در ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید، تنها استانی بود که فاقد مرکز ویژه نگهداری معتادان انگشت نما(متجاهر) بود و همین امر موجب شد مدیریت ارشد استان اهتمام ویژه ای را برای تحقق این نیاز مهم به کار بندد.

اهمیت تاکید بر راه اندازی مرکز نگهداری و درمان معتادان متجاهر در تبریز و برنامه ریزی برای توسعه آن به سایر شهرستان های آذربایجان شرقی زمان دو چندان می شود که بدانیم در این استان حدود 50 هزار معتاد شناسایی شده اند.

محمدعلی نصرتی، رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی می گوید: طبق آمار 70 درصد از سرقت ها در جامعه توسط معتادان روی می دهد و علت 55 درصد از طلاق ها نیز مربوط به اعتیاد است.

نصرتی اضافه کرد: با فعالیت مراکز ماده 16 پذیرش و درمان معتادان به صورت نظام مند، علمی و طبق مقررات انجام می شود و طبق دستورالعمل، معتادانی که توسط پلیس جمع آوری می شوند اگر سابقه دستگیری نداشته باشند، تنها برایشان پرونده ای تشکیل شده و به مراکز درمانی ارجاع داده می شوند، اما معتادانی که قبلا هم دستگیر شده اند در مراکز ماده 16 پذیرش می شوند.

وی، نگهداری، درمان، حرفه آموزی و اشتغال زایی معتادان را از برنامه های مراکز ماده 16 برشمرد و با بیان اینکه ارائه این خدمات به صورت رایگان خواهد بود، اظهار داشت: اقدامات مبارزه با موادمخدر باید تبدیل به جریان شود.

جدیت نهادهای دولتی در ایجاد مرکز نگهداری و درمان معتادان انگشت نما در آذربایجان شرقی موجب شده است که موسسه های خیریه و حمایتی نیز به قافله فعالان این حوزه مهم اجتماعی بپیوندند، به طوری که هم اکنون یکی از موسسه های خیریه تبریز غذای روزانه این مرکز را تامین و خدمات دیگری به آن ارائه دهد.

همچنین پیگیری نهادهای دولتی در این مسیر، آستانه حساسیت توجه به پدیده اعتیاد در تبریز و دیگر شهرهای استان را در میان نهادهای غیردولتی و دولتی را تحریک کرده است ، به طوری که رئیس شورای اسلامی کلانشهر تبریز نیز از تصویب لایحه ای برای حمایت از مرکز ماده ۱۶ تبریز در شورای شهر خبر داده است.

شهرام دبیری به تازگی اعلام کرده است که بر اساس تصویب لایحه ای در شورای شهر، دو میلیارد ریال در سال جاری به مرکز ماده ۱۶ اختصاص یافته است و در بودجه سال آتی نیز مبلغ 10 میلیارد ریال به این مرکز پرداخت خواهد شد.

البته برنامه مدیریت ارشد آذربایجان شرقی در حوزه مبارزه با پدیده خانمان سوز اعتیاد به راه اندازی مراکز ماده 16 محدود نیست، بلکه تلاش می شود اداره این مراکز به موسسه های غیردولتی واسپاری شود.

در همین راستا نیز مقرر شده است مدیریت مرکز ماده 16 تبریز به موسسه خیریه 'نجات' واگذار شود که اقدامی ارزشمند در ارتقای روحیه مشارکت نهادهای غیردولتی در این حوزه حیاتی تلقی می شود.

رئیس شورای اسلامی کلان شهر تبریز از واگذاری مرکز ماده ۱۶ به موسسه خیریه 'نجات' به عنوان یکی از تصمیم های مهم مسئولان استان یاد کرد.

دبیری همچنین بر لزوم افزایش حمایت های مردمی و استفاده از توان مالی خیرین در تامین نیازهای موجود در مرکز ماده ۱۶ تاکید کرد.

بدیهی است که تلاش برای ساماندهی، درمان و بازگرداندن معتادان انگشت نما به آغوش خانواده در چارچوب مرکز ماده 16 اقدام نوپا و مهمی است که نیازمند حمایت همگانی برای توسعه این گونه مراکز در سطح استان می باشد.

در نهایت می توان گفت که اهتمام ویژه برای ایجاد مرکز نگهداری و درمان معتادان انگشت نما از جمله اقدامات ارزنده دولت تدبیر و امید برای امیدآفرینی در میان مردم آذربایجان شرقی و تلاش برای مبارزه با معضل اعتیاد داست که ادامه آن می تواند بارقه های جدیدی برای مشارکت بیشتر در این حوزه بزند.

منبع گزارش: ايرنا 94.08.12 -گزارش از: محمد عزیزی راد

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است