Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 51 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 713
دیروز  ------------------دیروز ------------------1879
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 8032

دومین کنگره ملی پیشگیری از اعتیاد بانوان در استان مرکزی برگزار می‌شود

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان مرکزی گفت: دومین کنگره ملی پیشگیری از اعتیاد بانوان در استان مرکزی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، آسیب‌های اجتماعی از مهمترین و اصلی‌ترین توصیه‌های رهبرمعظم انقلاب اسلامی در چندساله اخیر بوده که بارها معظم له بر ضرورت برنامه‌ریزی دقیق و درست برای حل این آسیب‌ها تاکید فرموده‌اند.

اما براساس نظر کارشناسان و بنابر موارد و مسائل موجود، مواد مخدر و اعتیاد عامل اصلی وقوع این آسیب‌ها به طور مستقیم یا غیرمستقیم به شمار می‌رود که بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرد، این موضوعی بود که در چندروز گذشته رئیس کل دادگستری استان مرکزی در بازدید از خبرگزاری تسنیم استان بر ضرورت مقابله با اعتیاد تاکید کرد و اعتیاد را عامل بیش از 60درصد از ورودی زندان‌های استان مرکزی اعلام کرد.

ضرورت مقابله با اعتیاد و مواد مخدر زمینه‌ای شد تا خبرنگاران خبرگزاری تسنیم استان مرکزی موارد و مسائل و اقدامات انجام گرفته در حوزه مبارزه با موادمخدر در استان مرکزی را در مصاحبه‌ای تفصیلی با "نبی‌اله شاه‌محمدی" دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان مرکزی موارد مختلف در این حوزه را به گفت‌و‌گو بنشینند.

مشروح گفت‌و‌گوی خبرنگاران تسنیم با "نبی‌اله شاه‌محمدی" دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان مرکزی به شرح زیر است:

تسنیم: وضعیت اعتیاد و مصرف مواد مخدر در استان به چه شکل است و چه اقداماتی در این زمینه انجام شده و چه برنامه‎‌هایی دارید؟

شاه‌محمدی: سال گذشته ارتقاء خوبی را در عملکرد استان در حوزه مبارزه با مواد مخدر داشتیم و جزو استان‌های برتر بودیم اما علی‌رغم تمام اقدامات و فعالیت‌های فوق‌العاده و مضاعفی که داشتیم شاهد افزایش اعتیاد در استان و کشور هستیم و همان‌طور که سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرده جمعیت معتاد شناسایی شده در کشور به دو میلیون و 808 هزار نفر رسیده که این رقم در استان‌ها هم پایین نیست.

به‌ویژه در استان مرکزی که استانی کارگرخیز و صنعتی است و می‌طلبد بیشتر در این حوزه کار کنیم که به منظور اجرای سیاست‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر و فرامین مقام معظم رهبری موضوع پیشگیری اولیه از اعتیاد را در لایه‌های پایین درنظر گرفته‌ایم.

 به جد در این حوزه کار می‌کنیم و نقشه راه هم به دستگاه‌ها ابلاغ شده و قرار است که خانواده‌ها را آموزش دهیم که در این زمینه پل ارتباطی ما بخشداران، فرمانداران، دهیاران، شوراهای اسلامی، مردم، تشکل‌ها، سمن‌های فعال و به‌ویژه اصحاب رسانه هستند که اطلاعات به روز را به سمع و اطلاع مردم می‌رسانند تا بدانند چه کنند که تبلیغات سوء و غلط دشمن را بتوانیم مهار و کم‌رنگ کنیم.

اینکه بگوییم ریشه‌کن کنیم حرف صحیحی نیست و غیرکارشناسی شده است چون طرف مقابل ما هم بسیار فعال بوده و باید کارهایی انجام دهیم که فراخور اقدامات آنها باشد و بتوانیم این اقدامات را بی‌اثر و کم‌رنگ کنیم پس باید همه موارد را به صورت صحیح به اطلاع مردم برسانیم و بگوییم این‌کار به صورت کارشناسی در این مسیر انجام می‌شود.

تسنیم: دررابطه با برگزاری کنگره ملی پیشگیری اعتیاد بانوان در استان مرکزی توضیح دهید؟

شاه‌محمدی:برگزاری کنگره ملی زنان برای دومین بار در کشور را داریم که نخستین کنگره سال 89-90 در اصفهان برگزار شده، امسال هم این کنگره در استان مرکزی برگزار می‌شود که مصوبه شورا بوده و با حضور وزیر کشور و دبیرکل ستاد مصوبه آن گرفته شده که کنگره با عنوان پیشگیری اولیه از اعتیاد در حوزه زنان و با محوریت جهاد دانشگاهی در استان انجام دهیم که مراحل مقدماتی آن درحال انجام است و ان‌شاءالله بتوانیم این کنگره را در بهمن‌ماه یا اسفندماه برگزار کنیم.

کارهای جانبی آن بسیار است و اگر امسال برگزار نشود به‌طور قطع در سه ماهه نخست سال 97 در استان این اتفاق می‌افتد که برگ زرینی برای استان و پایلوت برای استان‌های دیگر است.

تسنیم: هدف از برگزاری کارزار گل در استان مرکزی چه بود؟

شاه‌محمدی: اقدام دیگری که در حوزه مقابله با اعتیاد داشتیم برگزاری کارزار گل بود که به‌عنوان نمونه در استان که در سطح کشور نخستین استان بودیم و در سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر اداره کل بهزیستی آن را انجام داد چون گل هم در استان و هم در کشور در رتبه دومین ماده مخدر مصرفی قرار گرفته است.

پرمصرف‌ترین مواد مخدر به ترتیب شامل تریاک، گل و هروئین می‌شوند، به همین‌سبب نیاز بود که این کارزار گل اتفاق بیفتد که خوشبختانه انجام شد و اصحاب رسانه کمک کردند برای اطلاع‌رسانی آن و الان هم درحال انجام ارزیابی هستیم تا نتایج را به ستاد اعلام کنیم که اگر در این زمینه ستاد هم نقطه نظر یا تدابیری دارد انجام دهد و به کل کشور تعمیم شود و همه کشور بتوانند در این زمینه کارهای خوبی انجام دهند تا بتوانیم دغدغه مردم را کم کنیم.

تسنیم: در زمینه مقابله با اعتیاد چه اقداماتی انجام شده است؟

شاه‌محمدی: سال گذشته در حوزه مقابله با مواد مخدر 22 درصد افزایش کشفیات مواد مخدر داشتیم که حاصل زحمات تمامی دستگاه‌های مقابله‌ای مقام قضایی، سپاه روح‌الله، بسیج، نیروی انتظامی و سربازان گمنام آقا امام زمان(عج) بود، همه زحمت کشیدند.

امسال هم در زمینه کشت گیاهان ممنوع فعالیت خوبی بوده و همه دستگاه‌ها پای کار بودند و هم دهیاران و هم شوراها، سپاه، نیروی انتظامی و اداره اطلاعات زحمت کشیدند و موارد خاصی را که در برخی از مناطق کشت این گیاهان انجام شده بود به موقع پیدا و در نطفه خفه کردند و نگذاشتیم که افراد سودجو با شگرد و فنونی که داشتند پیش بروند و دستگیر و تحویل مقامات قضایی شدند.

تسنیم: در حوزه صیانت اجتماعی چه اقداماتی انجام داده‌اید و چه برنامه‌هایی دارید؟

شاه‌محمدی:در حوزه صیانت اجتماعی و حوزه اشتغالزایی هم توسعه مشارکت اجتماعی را درنظر داریم و امسال توان خود را روی توسعه مشارکت گذاشتیم و به جد پیگیر هستیم که کارآفرینی کنیم و با اداره کار هم در حوزه اشتغال جلساتی داشتیم و نکته دیگر اینکه دستگاه‌های حمایتی نظیر کمیته امداد و بهزیستی که اعتباراتی هم در این زمینه دراختیار دارند باید به‌طور حتم بهبودیافتگان را مد نظر داشته باشند اما با محوریت اینکه افرادی که الان مشغول هستند و کارگاه دارند و توان به‌کارگیری افراد بهبودیافته را دارند در اولویت باشند.

برای هر کارگاهی می‌تواند افراد رهایی یافته از اعتیاد را به‌کارگیرد و بیمه کند و حقوق مکفی برابر قوانین و شرایط فعلی کشور را پرداخت کند، ستاد آمادگی پرداخت 10 میلیون تومان برای هر نفر و بهزیستی آمادگی پرداخت 20 میلیون تومان برای هر نفر را دارد که متقاضیان می‌توانند نسبت به دریافت یکی از این موارد اقدام کنند  که وام درازمدت با سود 4 درصد است.

سال گذشته به دو واحد این وام پرداخت شد و هر یک 100 میلیون تومان دریافت کردند و الان 10 نفر را به کار گرفته‌اند که هم بیمه هستند و هم حقوق مکفی می‌گیرند.

دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر دستگاه اجرایی نیست اما سال گذشته 60 نفر کاهش آسیب داشتیم.

منبع: تسنیم/گفت‌و‌گو از آیدا حبیبی، سمیرا عیدی‌گل‌تپه‌ای96.05.24

 

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است