Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 55 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 736
دیروز  ------------------دیروز ------------------1879
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 8055

سود میلیارد دلاری آمریکا از قاچاق مواد مخدر

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


رسانه روسی فاش کرد که فرماندهان نیروهای آمریکایی در افغانستان میلیاردها دلار از محل قاچاق بین المللی مواد مخدر سود می‌برند.

به گزارش افکارنیوز، شبکه روسی در برنامه «رازهای نظامی» گفت: سال ۲۰۰۱ طالبان کشت خشخاش در افغانستان را تقریبا متوقف کرده و با آن به شدت مبارزه می‌کرد، اما سال ۲۰۰۲ و پس از حضور نیروهای آمریکایی میزان تولید مواد مخدر ۵۰ برابر شد.


برپایه آمارهای گزارش رن تی وی که شامگاه شنبه اعلام شد، این وضعیت اکنون به جایی انجامیده که افغانستان ۹۳ درصد کل مواد مخدر جهان را تولید می کند و تقریبا در سراسر این کشور خشخاش کشت می شود.


شبکه روسی تاکید کرد: اراضی افغانستان در حالی زیر بوته خشخاش می رود که نظامیان آمریکایی حضور گسترده ای در این کشور دارند، اما هیچ مبارزه موثری علیه کشت گیاه افیونی، تولید و قاچاق مواد مخدر انجام نمی دهند.


عمر ناصر کارشناس سیاسی افغان در گفت وگو با رن تی وی اظهار کرد: مواد مخدری که در افغانستان تولید می شود به کشورهای همسایه از جمله روسیه از راه آسیای میانه و نیز دیگر مناطق جهان قاچاق می شود و به همین دلیل آمریکا با آن مبارزه نمی‌کند.


وی همچنین افزود: دهها میلیارد دالر سود ناشی از قاچاق مواد مخدر از افغانستان (به خارج) منتقل می شود.


از سوی دیگر، مقام های روس بارها از عملکرد آمریکا و نیروهای غربی در افغانستان از جمله حمایت توام با سکوت از تولید و قاچاق مواد مخدر در این کشور انتقاد کرده‌اند.


وزارت امور خارجه روسیه به تازگی با توجه به افزایش قابل توجه تولید، کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان، در بیانیه ای خودداری آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از مبارزه با این پدیده را بسیار مشکوک و حیرت آور خواند.


روسیه در این بیانیه اعلام کرد: متاسفانه وضعیت تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان بدتر می شود و مطابق ارزیابی های کارشناسان، حجم مواد افیونی در این کشور امسال به شدت افزایش می یابد.


در این بیانیه آمده است: سطح زیر کشت خشخاش در افغانستان نسبت به سال قبل افزایش یافته و یک سوم جمعیت این کشور به کشت این گیاه می پردازند. حجم قاچاق مواد مخدر از افغانستان نیز کاهش نمی‌یابد و مناطق بیشتری از جهان از جمله کشورهای آفریقایی را در برمی گیرد.


در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به افزایش قاچاق مواد مخدر از مسیر بالکان شامل کشورهای پاکستان، ایران، ترکیه و اروپا در این مسیر، آمده است: بر میزان قاچاق داروهای حاوی مواد مخدر از افغانستان به اروپا از طریق جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و اوکراین افزوده می شود. در همین حال، سالانه مقادیر زیادی مواد لازم برای تولید مواد مخدر به افغانستان ارسال می شود و بنا به داده های منابع افغانستانی، کشورهایی همچون ایتالیا، فرانسه و هالند ارسال کننده این مواد هستند.


الکساندر گروشکو نماینده روسیه در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به تازگی با اشاره به شکست تلاش‌ها و عملیات نظامی ناتو در افغانستان گفت: محدوده تحت کنترل طالبان افزایش می یابد و سطح کشت خشخاش و همچنین میزان قاچاق مواد مخدر در حال گسترش است.


منبع: افکار نیوز 96.06.11

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است