Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 25 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 438
دیروز  ------------------دیروز ------------------1879
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 7757

خرید و فروش آنلاین مواد مخدر در سایه سکوت دولت‌های اروپایی؛ وقتی همه چیز به یکباره رها می‌شود!

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

 

 

 

شیوع بیماری کرونا علاوه بر تبعات متعددی که برای قاره اروپا داشته، نرخ مصرف مواد مخدر را به شدت افزایش داده است.


در حالی که پلیس و نهاد‌های قضایی اروپا مدعی مبارزه تمام عیار با تولید و توزیع مواد مخدر در کشور‌های این قاره هستند، اما در دوران شیوع ویروس «کرونا»، این ادعا به وضوح نقض شده است.
 
منابع خبری رسمی در اروپا اذعان کرده اند که در دوران شیوع ویروس کرونا، شاهد افزایش خرید و فروش آنلاین مواد مخدر در کشور‌های عضو اتحادیه اروپا هستیم.
 
به عبارت بهتر، تغییری در میزان مصرف مواد مخدر در اروپا به وجود نیامده، اما نحوه رسیدن این مواد به مصرف کنندگان تغییر یافته است!
یک گزارش تکان دهنده
سازمان نظارت بر مواد مخدر اروپا در گزارش جامع سال ۲۰۲۰ خود اعلام کرد همه‌گیری کرونا تاثیری «آنی» بر تولید و مصرف مواد مخدر در این قاره گذاشته و بازار خرید و فروش آن را مختل کرده است.
 
به گزارش «یورونیوز»، این گزارش نشان می‌دهد تدابیر قرنطینه وضع شده برای شهر‌ها و کشور‌های اروپایی به منظور مقابله با شیوع بیماری «کووید-۱۹»، وضعیت را برای مشتریان، فروشندگان و همچنین مجریان قانون تغییر داده است.
 
بنابر آمار جدید و به دلیل اعمال سیاست قرنطینه میزان قرص‌های مخدری که غالبا در محیط‌های اجتماعی یا مهمانی‌ها مصرف می‌شوند، همچون کوکائین یا اکستازی، پایین آمده است.
 
گزارش افزوده است که تغییر در الگوی مصرف همچنین به این دلیل باشد که رساندن این مواد، به دلیل بسته‌شدن مرزها، از زنجیره تولید تا مصرف‌کننده دچار اختلال شده باشد.
 
این در حالی است که علاقه به مصرف بنزودیازپین‌ها یا همان آرام‌بخش‌ها در بازار روانگردان‌ها بالا رفته است.
ریسک بالای ابتلا به کرونا در میان معتادان اروپایی
آژانس اروپایی نظارت بر مواد مخدر در این گزارش آورده است که استفاده از وسائل مشترک برای استفاده از مواد مخدر، همچون نی برای کوکائین یا لوله و قاشق برای کراک یا هروئین، ریسک ابتلا به ویروس کرونا را در مصرف‌کنندگان بالا برده است.
 
این گزارش همچنین برآورد کرده است که اعمال محدودیت‌های تردد در کشور‌های اروپایی باعث تغییر در نحوه فروش مواد مخدر شده و خریدن این دست مواد از طریق فروش آنلاین و با استفاده از بازار‌های سیاه، شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های پیام‌رسان رمزگذاری شده افزایش یافته است.
 
«الکسیس گوسدیل»، مدیر آژانس مواد مخدر اتحادیه اروپا در این خصوص تاکید کرده است «بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ تاثیر آنی و مخربی بر مصرف مواد مخدر، زنجیره تولید و خرده‌فروشی آن داشته است؛ در حالی که تاثیر بلندمدت این همه‌گیری هنوز باید به طور کامل ارزیابی شود، با این حال در کوتاه مدت تغییراتی حاصل شده است همچون نقش رو به‌ گسترش ابزار‌های دیجیتال در صنعت خرید و فروش مواد مخدر.»


سوالی که پاسخ داده نمی‌شود!
سوال اصلی اینجاست که چرا نهاد‌های نظارتی و امنیتی در اروپا، اقدامی در مقابله با اپلیکیشن‌های توزیع مواد مخدر و شبکه‌های مجازی که «تجارت مرگ» دست دارند صورت نمی‌دهند؟ مگر نهاد‌های امنیتی اروپا بار‌ها رسما اعلام نکرده اند که کوچک‌ترین مناسباتی را در فضای مجازی (به لحاظ امنیتی و اجتماعی) تحت نظر دارند؟
 
آنچه مسلم است اینکه اراده‌ای از سوی کشور‌های اروپایی برای توقف این روند وجود ندارد.

۲۰ میلیون جوان اروپایی مواد مخدر استعمال می‌کنند
مصرف مواد مخدر در کشور‌های اروپایی طی سال‌های اخیر شدیدا افزایش یافته است. یورونیوز در این خصوص نیز می‌نویسد «یک یافته دیگر گزارش، افزایش شمار مرگ بر اثر سوءمصرف موادمخدر در میان افراد بالای ۵۰ سال است؛ بر طبق اعلام این نهاد، در بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ شمار افراد بالای پنجاه سالی که در اثر مصرف بالای مواد مخدر فوت کرده‌اند، ۷۵ درصد رشد داشته است؛ این گزارش می‌گوید افزایش مرگ افراد بالاتر از ۵۰ سال بر اثر سوءمصرف مواد نشان از خطر بالقوه مصرف طولانی‌مدت این مواد برای جوانان دارد؛ تخمین زده می‌شود در سال گذشته حدود ۲۰ میلیون جوان در اروپا از مواد مخدر استفاده کرده باشند.»

این آژانس نظارتی اروپایی درباره عملیات تعقیب کارتل‌های مواد مخدر نیز خاطرنشان کرده است که تولید و عرضه محموله‌های بزرگ مواد مخدر در این قاره همچنان در حال افزایش است؛ بخصوص محموله‌های کوکائین، حشیش و هروئین که از طریق دریا منتقل می‌شوند.
 
با این حال همزمان آمار‌ها نشان می‌دهد که عملیات رهگیری و ضبط این محموله‌ها نیز افزایش یافته است.
 
طبق این گزارش بلژیک، اسپانیا و هلند از جمله کشور‌هایی هستند که بیشترین محموله‌های عظیم مواد مخدر را توقیف کرده‌اند.


تناسبی که وجود ندارد
چنانچه از گزارش شبکه یورونیوز بر می‌آید، اساسا تناسبی میان میزان توقیف محموله‌های مواد مخدر و محموله‌هایی که بدون هیچ گونه دردسری به دست جوانان می‌رسند وجود ندارد!
 
فراتر از آن، در دوران شیوع کرونا شاهد تجارت آنلاین مواد مخدر هستیم؛ این مسئله در آینده‌ای نزدیک می‌تواند به یک الگوی تجاری خطرناک در کشور‌های غربی تبدیل شود.
 
به عبارت بهتر، سوداگران مرگ این بار به جای صرف هزینه‌های هنگفت و ریسک‌های ناشی از انتقال مواد مخدر، الگو‌های تجارت آنلاین را برای انتقال این مواد خطرناک به مشتریان استفاده کنند.
 
اکنون این ترس وجود دارد که تجارت آنلاین مواد مخدر در دوران شیوع کرونا در اروپا، در آینده و حتی پس از از بین رفتن ویروس نیز تبدیل به یک رویه شود.
 
با این حال به نظر می‌رسد نهاد‌های دولتی و امنیتی در اروپا چندان نسبت به ادامه این روند بی میل نیستند!
 
بدون شک اگر نهاد‌های امنیتی در غرب قصد کنترل شبکه‌های مجازی توزیع کننده مواد مخدر را داشتند، امروز تا این اندازه شاهد خرید و فروش مواد مخدر از طریق شبکه‌های مجازی و اپلیکیشن‌ها نبودیم.
 
دستگاه‌های امنیتی در غرب که در قبال کمترین تهدید امنیتی (حتی غیر مستقیم) در شبکه‌های مجازی واکنش نشان داده و عوامل ارسال پیام‌های تهدید آمیز را به سرعت دستگیر می‌کنند، این بار در قبال خرید و فروش گسترده مواد مخدر در کشور‌های عضو اتحادیه اروپا سکوت کرده اند.
 
همین موضوع منجر به ایجاد حاشیه امنیتی گسترده برای سوداگران مرگ شده است.
 
پیش بینی می‌شود تحت تاثیر همین رویه، در آینده‌ای نزدیک شاهد افزایش تصاعدی تعداد جوانان معتاد در اتحادیه اروپا باشیم؛این موضوع حتی در مدارس و دانشگاه‌های اروپایی نیز از الان قابل مشاهده است؛ در این صورت، تعداد مصرف کنندگان جوان مواد مخدر در اتحادیه اروپا به ۲۰ میلیون نفر محدود نخواهد ماند!


منبع: خبرگزاری میزان 99.07.16

 

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است