Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 22 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 44
دیروز  ------------------دیروز ------------------752
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 2727

خراسان رضوی حدود ۹ هزار معتاد متجاهر دارد

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

 

 


دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر خراسان رضوی گفت: بر اساس برآوردها، حدود ۹ هزار معتاد متجاهر در خراسان رضوی زندگی می‌کنند که از این تعداد، نزدیک به ۶۵ درصد آنان در مشهد هستند و حدود هشت درصد آنان، بانوان هستند.


محمدحسین صالحی افزود: در گذشته، مرکز نگهداری از این گروه، اکبرآباد مشهد بود که ۱۵۰ نفر ظرفیت داشت و امسال ۱۰۰ ظرفیت دیگر نیز به این ظرفیت اضافه شده است و با توسعه مرکز خلق آباد هم دستکم ۶۰۰ ظرفیت جدید اضافه خواهد شد.


وی با بیان اینکه ساماندهی این قشر مورد توجه است، ادامه داد: یکی از برنامه‌های شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر خراسان رضوی، توسعه زیرساختها و تامین فضای نگهداری معتادان بوده است، به دلیل اینکه ظرفیت نگهداری معتادان تا پیش از این هزار و ۸۰۰ نفر بود و با تکمیل ظرفیت این مراکز، هنوز تعداد زیادی از معتادان باقی می‌ماندند.


دبیر شورا گفت: به منظور افزایش ظرفیت نگهداری معتادان، در تفاهمنامه‌ای که بین ستاد مبارزه با موادمخدر، سپاه امام رضا(ع) و شهرداری مشهد به امضا رسید ساخت یک مرکز به ظرفیت هزار و ۲۰۰ نفر در منطقه برزش آباد مشهد آغاز شد. همچنین یک اردوگاه هم در منطقه حسن آباد با ظرفیت سه هزار نفر در حال ساخت است که زمین آن با مشارکت اداره کل اتباع و مهاجران خارجی استانداری تامین شده است و از نظر اعتبار ساخت هم ۶۰ درصد مبلغ از اعتبارات ساخت و تجهیز ستاد مبارزه با مواد مخدر و بقیه از طرف شهرداری مشهد تامین خواهد شد.


صالحی افزود: ۲۴ تیر ماه امسال عملیات ساخت اردوگاه نگهداری و درمان معتادان متجاهر حسن‌آباد در حومه مشهد با حضور استاندار و جمعی از مسوولان آغاز شد. کمپ حسن‌آباد در مرحله نخست ۵۰۰ نفر را پذیرش می‌کند اما در مرحله نهایی این تعداد به سه هزار نفر خواهد رسید و با اقداماتی که در حال انجام است تا پایان امسال ظرفیت به بیش از پنج هزار نفر و در سال آینده به هفت هزار و ۵۰۰ نفر خواهد رسید.


وی اضافه کرد: یک مرکز ترک اعتیاد ماده ۱۶ ویژه زنان و ۹ مرکز هم ویژه مردان در خراسان رضوی فعال است.


دبیر شورا در ادامه، ایجاد مراکز منطقه‌ای را از دیگر اقدامات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر ذکر و بیان کرد: این مراکز در تربت حیدریه، نیشابور، سبزوار، تربت جام و قوچان با ظرفیت مجموع هزار نفر در حال ساخت و راه اندازی است.


صالحی با بیان این که هزینه نگهداری هر معتاد امسال روزانه ۲۸۰ هزار ریال است افزود: شهرداری هم در زمینه ساماندهی معتادان متجاهر کمکهای بسیار خوبی کرده است. همچنین در خصوص ساماندهی موقت معتادان متجاهر مشارکت فعالانه ای داشتند و هزینه ۲ هزار و ۵۰۰ معتاد را برای مدت پنج ماه متقبل شدند.


وی ادامه داد: کلینیک‌های ترک اعتیاد نیز مورد بازیدهای مستمر قرار دارند و با متخلفان برخورد قانونی انجام می‌شود. کسر سهمیه دارو، تذکر شفاهی و کتبی به مراکز متخلف، تعلیق ۶ ماهه یا لغو دائم مجوز از جمله برخوردهایی است که با متخلفان انجام می‌شود.


دبیر شورا با بیان اینکه سیگار و قلیان دروازه ورود به مواد مخدر است، افزود: ۲۰درصد جمعیت بالای ۱۳ سال در استان سیگار مصرف می‌کنند که با میانگین کشوری تفاوت معناداری ندارد.


صالحی افزود: علاوه بر جمع‌آوری معتادان متجاهر از حاشیه‌ و سطح شهر مشهد یکی از مهم‌ترین دغدغه های ما درمان این افراد است از این رو در جریان جمع‌آوری معتادان متجاهر، ضمن نگهداری این افراد، درمان و توانمندسازی آنها را نیز در دستور کار داریم تا بعد از خروج از مرکز بتوانند شغلی ایجاد کنند و مشغول فعالیت شوند.


وی ادامه داد: اقدام مهمی که در خصوص توانمندسازی این افراد انجام دادیم تفاهم با ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، شهرداری و سایر دستگاه‌هاست که بخشی از تسهیلاتی را که در اختیار دارند به خانه‌های توانمندساز و کارآفرینانی ارائه دهند که علاقه‌مند هستند برای ایجاد شغل از این افراد استفاده کنند.


منبع: روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان خراسان رضوی 99.12.05

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است