Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 43 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 540
دیروز  ------------------دیروز ------------------1879
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 7859

مشکلات طرح آزمایشی الگوی دادگاه درمان‌مدار در دو استان گیلان و قزوین بررسی شد

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

 


مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با موادمخدر در خصوص وضعیت طرح آزمایشی الگوی دادگاه درمان‌مدار در دو استان گیلان و قزوین توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: مشکلات و موانع اجرایی این طرح در این استان‌ها بررسی شد.


دکتر رضا تویسرکان‌منش در گفتگو با روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: در جلسه مشترک معاون کاهش و تقاضا و مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر، رئیس سازمان بهزیستی کشور، مسئول دفتر پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی قوه قضاییه، دکتر روشن‌پژوه روان‌پزشک و مجری طرح دادگاه درمان‌مدار که با موضوع گزارش اجرای طرح دادگاه درمان‌مدار در سازمان بهزیستی کشور برگزار شد، به چگونگی فعالیت مراکز دادگاه درمان‌مدار پرداخته شد و مشکلات و موانع اجرایی این طرحِ پایلوت در دو استان گیلان و قزوین مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


وی افزود: در این جلسه مقرر شد؛ مستندات اجرای مؤثر و اثربخشی این مداخله به ستاد مبارزه با موادمخدر ارائه شود تا در صورت تائید اثربخشی این الگو، امکان تحققِ بخشی از برنامه‌ها و ماموریت‌های اداره کل درمان و حمایت‌های اجتماعی خصوصاً متمرکز شدن غربالگری، احراز هویت معتادان متجاهر، ساماندهی نظام ارجاع، تعدیل جرائم دارای جنبه‌های اجتماعی همپوش با اختلال مصرف مواد، ساماندهی بیماران بی‌خانمان و متجاهر، امکان پیگیری مراقبت‌های بعد از خروج،  با همکاری دستگاه‌های اجرایی امکان‌پذیر شود..


گفتنی است؛ الگوی دادگاه درمان‌مدار یکی از الگوهای درمانی موفق در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکا است، اقداماتی که در کشورمان در خصوص الگوی دادگاه درمان‌مدار در حال انجام می‌باشد؛ اجرای طرح آزمایشی این الگو، در دو استان کشور می‌باشد که در صورت موفقیت و تأیید ستاد می‌تواند به‌عنوان بازویی مهم در حوزه درمان و کاهش آسیب عمل کند.


این الگو تلاش دارد تا ثابت کند نظر مقام قضایی به چه میزان در فرایند تصمیم‌گیری بیماران برای انتخاب مسیر درمان یا تأدیب اثربخش می‌باشد. همچنین اجرای آزمایشی این الگو به دنبال آن است که ارجاع بیماران متجاهر توسط مقام قضایی به انواع مراکز درمان اجباری (دادگاه محور) یا اختیاری، چقدر در غربالگری مناسب، ماندگاری در درمان و حرفه‌آموزی مؤثر می‌باشد.


همچنین در این الگوی درمانی، بیمارانی که اقدام داوطلبانه برای درمان نمی‌کنند و نیز بیماران متجاهر، با رآی و نظر مقام قضایی (که دارای ساز و کار از قبل تعیین شده می باشد) به یکی از مراکز اقامتی ماده 16 که شامل درمان اجباری است و یا سایر مراکز ماده 15 نظیر مراکز اقامتی یا گذری یا درمان با داروهای آگونیست با حکم قاضی ارجاع داده می‌شوند.


منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر99.12.10

 

پربازديدترين خبرها طي هفته گدشته

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است