Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 36 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 458
دیروز  ------------------دیروز ------------------1879
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 7777

کشت و تولید مواد افیونی در افغانستان رو به فزونی است

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

 

 


مدیرکل امور بین‌المللی محیط زیست و توسعه پایدار – وزارت امور خارجه گفت: کشت و تولید مواد افیونی در افغانستان در حال گسترش و رو به فزونی است و ایران هم‌جوار با بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد افیونی است که هر گونه تحول در کشت و تولید مواد افیونی در آن کشور می‌تواند برنامه‌های کاهش تقاضا و کاهش عرضه ایران را تحت تأثیر بگذارد.


محسن اسپری در نشست گفتگوی صمیمانه و تعاملی دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با سفرا و نمایندگان سیاسی مستقر در تهران که در زمینه ارتقاء همکاری‌های بین‌المللی در مبارزه با مسئله جهانی موادمخدر برگزار شد، با بیان اینکه براساس گزارش جهانی موادمخدر در سال 2020 ، مصرف موادمخدر در سراسر جهان رو به افزایش است، گفت: نوجوانان و جوانان بیشترین سهم مصرف‌کنندگان موادمخدر را تشکیل می‌دهند و موادی مانند کوکائین اساساً متعلق به افراد ثروتمند جوامع و جهان است؛ اما ابتلا به اختلالات ناشی از مصرف موادمخدر در میان جمعیت کم بهره‌مند اقتصادی رواج بیشتری دارد.


این مقام مسئول در وزارت امور خارجه بیان کرد: همه‌گیری جهانی کووید 19 ، جهان را در یک بحران اقتصادی بی‌سابقه قرار داده است که می‌تواند به‌طور بالقوه‌ای در بازار موادمخدر اختلال ایجاد کند.


اسپری گفت: افزایش بیکاری و فقدان فرصت باعث می‌شود تا افراد فقیر و محروم درگیر الگوی مصرف پرخطر مواد و همچنین دچار اختلالات مصرف موادمخدر شوند و به سمت فعالیت‌های غیرقانونی مرتبط با موادمخدر - چه تولید و یا حمل‌ونقل - روی آورند.


وی افزود: کشت و تولید مواد افیونی در افغانستان در حال گسترش و رو به فزونی است و ایران هم‌جوار با بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد افیونی است که هر گونه تحول در کشت و تولید مواد افیونی در آن کشور می‌تواند برنامه‌های کاهش تقاضا و کاهش عرضه ایران را تحت تأثیر بگذارد.


مدیرکل امور بین‌المللی محیط زیست و توسعه پایدار – وزارت امور خارجه بیان داشت: به‌رغم این مشکلات و موانع، ایران با سازمان‌های بین‌المللی ذی‌ربط از جمله آژانس‌های تخصصی موادمخدر و هیئت بین‌المللی کنترل موادمخدر سازمان ملل متحد همکاری تنگاتنگی دارد که می‌توان به تأسیس مرکز منطقه‌ای ظرفیت‌سازی و پژوهش در درمان اختلالات ناشی از سو مصرف در تهران اشاره کرد.


اسپری گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده است تا دستاوردها، تجارب موفق و همچنین ظرفیت‌های منطقه‌ای خود را در عرصه کاهش عرضه و کاهش تقاضا با جامعه جهانی از طریق کمیسیون موادمخدر سازمان ملل به اشتراک گذارد، همچنین نیاز است تا به برنامه‌های مبارزه با موادمخدر جمهوری اسلامی ایران بیش از پیش کمک و مساعدت شود.


همچنین الکساندر فدولوف نماینده دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) در این نشست با بیان اینکه این دفتر از سال 1999 در زمینه‌های کاهش عرضه و ظرفیت‌سازی در مدیریت مرزها و کنترل مرزها، کاهش تقاضا، کاهش آسیب و HIV و توسعه جایگزین و معیشت پایدار با دولت جمهوری اسلامی ایران رابطه نزدیک و تنگاتنگی دارد، گفت: برنامه جدید مشارکت کشوری ایران برای سال‌های 2025- 2021 در حال نهایی شدن است.


وی افزود: ایران در یکی از مسیرهای عمده قاچاق و ترانزیت موادمخدر از منشاء افغانستان به مقصد اروپا، خاورمیانه و شمال و شرق آفریقا واقع شده است.


فدولوف بیان کرد: بر اساس گزارش جهانی موادمخدر دفتر UNODC در سال 2020 ، 91 درصد کشفیات جهانی تریاک و 33 درصد کشفیات جهانی هروئین و مرفین توسط جمهوری اسلامی ایران انجام شده است.


وی با بیان اینکه موادمخدر و شبکه‌های جرایم سازمان یافته موادمخدر همچنان یک چالش جهانی هستند، اظهار داشت: موادمخدر جنبه‌های مختلف زندگی را از بین می برد و به جوامع آسیب می زند و همه کشورها از این مسئله متاثر هستند.


منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر 99.12.20

پربازديدترين خبرها طي هفته گدشته

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است